A MedSpot Alapítvány olyan ellátást indít el pszichológusaival és orvosaival, amely kiemelten kezeli a szorongással és korábbi traumákkal küzdő páciensek speciális igényeit.
A programban a szexuálisan bántalmazott nők, illetve gyermekek, fiatal felnőttek elszenvedett traumáira és azok kezelésére esik a figyelem, különös tekintettel arra, hogy ezen esetekben a szégyenérzet jelentősen hozzájárul a magas látenciaarányhoz [1], valamint hasonlóan e témához a projekt hangsúlyt helyez a szülés körüli időszakot jellemző traumatikus zavarok, például a perinatális poszttraumás stressz zavar (PPTSD) kezelésére, amely jelentős pszichés és fizikai terheket ró a páciensekre.
A traumaérzékeny ellátás alapelveire építve a rendelő biztonságos és támogató környezetet nyújt, minimalizálva a re-traumatizáció kockázatát.
Szakembereink: nőgyógyászok, gyermek nőgyógyászok, pszichológusok, pszichiáterek, gyermekpszichológusok, gyermekpszichiáterek, valamint családterapeuták.
A rendelő célja, hogy minden páciens – anyagi helyzettől függetlenül – hozzáférjen a megfelelő szakellátáshoz, miközben a traumaérzékeny megközelítés által hozzájárul a páciensek mentális és fizikai támogatásához, jóllétéhez, valamint a biztonságot nyújtó terápiás hely/rendelő megteremtésével a bizalom és egyenlőség erősítéséhez az egészségügyi ellátásban.
E program megvalósításához indítjuk a következő adománygyűjtésünket az adjukossze.hu felületén. Támogassa programunkat!
A re-traumatizáció veszélye
Számos páciens számára jelentős szorongással jár minden egyes nőgyógyászati vizsgálat. Olyan páciensekről van szó, akik valamilyen szorongásos kórképben szenvednek, vagy, akik korábban – sokszor gyermekkorukban – szexuális erőszak áldozatai voltak. Számukra a vizsgálatok gyakran traumaismétlést jelentenek, az orvos által elvégzett vizsgálatok a páciens megfelelő felkészítése és a nőgyógyász szakorvos speciális háttértudása nélkül óhatatlanul felidézik az elszenvedett traumákat, vagy pedig a meglévő szorongást erősítik. Ennek a nagyon sérülékeny betegpopulációnak speciális igényei vannak a vizsgálatok során.
A nőgyógyászati ellátás alkalmával a trauma hatásai különösen kihívást jelentenek, mivel az intim vizsgálatok vagy kezelések újra traumatizálhatják a pácienseket. A traumaérzékeny ellátás célja, hogy a páciensek számára biztonságos és támogató környezetet teremtsen, minimalizálva a re-traumatizáció kockázatát. Ez az ellátási modell a trauma hatásainak felismerésére, a jelek és tünetek azonosítására, megfelelő válaszadásra, valamint a re-traumatizáció ellen való védekezésre épül.
A trauma hatásai
A trauma az élet bármely szakaszában megjelenhet, és lehet korábbi vagy folyamatosan fennálló élmény, amely fizikai, érzelmi vagy pszichés károsodást okoz. A traumatikus események széles skálán mozognak, beleértve a szexuális bántalmazást, természeti katasztrófákat vagy akár az egészségügyi ellátás során átélt negatív tapasztalatokat. Ezek az élmények számos egészségügyi problémát idézhetnek elő, mint például szorongást, depressziót vagy szív- és érrendszeri betegségeket, és befolyásolhatják az egészségügyi rendszerek használatát, a kezelési élményeket, valamint az egészségi ajánlások elfogadását.
A szülés körüli – perinatális időszak traumái
Speciális figyelmet érdemlő feladat a szülés körüli időszakra jellemző traumatikus zavar, úgynevezett perinatális poszttraumás stressz zavar. A perinatális poszttraumás stressz zavar (PPTSD) a terhesség, szülés vagy a szülést követő időszak során átélt traumatikus élmények hatására kialakuló pszichés állapot, amely a poszttraumás stressz zavar tüneteivel jár, de specifikusan a perinatális időszakhoz kötődik. A perinatális poszttraumás stressz zavar (PPTSD) a WHO szerint globális egészségügyi prioritás, mivel jelentős hatással van az anyák és újszülöttek egészségére. A terhesség és a szülés utáni időszakban a nők 10-20%-a szenvedhet kezeletlen mentális zavaroktól, beleértve a PPTSD-t is. Ez a jelenség eltér a poszttraumás stressz zavartól (PTSD), mivel specifikus, a perinatális időszakhoz kötődő tényezők befolyásolják. Az Egyesült Államokban a szülő nők 9%-ánál diagnosztizáltak PPTSD-t, míg további 18%-uk veszélyeztetett. Más országokban az előfordulás akár 21,5% is lehet. A PPTSD fő kockázati tényezői közé tartozik a traumatikus szülés, az alacsony társadalmi támogatottság, az intimitásban tapasztalt erőszak és a korábbi traumaélmények. A szindróma negatív következményei lehetnek a depresszió, a rossz prenatális gondozás, a koraszülés, a gyenge anya-gyermek kötődés és az elmaradó szoptatás. Azonban a PPTSD gyakran összemosódik más zavarokkal, például a szülés utáni depresszióval, ami nehezíti a pontos diagnózist.
Traumaérzékeny nőgyógyászati ellátásról és pszichológiai segítségnyújtásról
A MedSpot Alapítványnál a hozzánk fordulóknak a rendelés során a traumaellátás alapelveinek megfelelő, biztonságos kivizsgálásban és gondozásban, támogatásban lehet része. A professzionális ellátás speciális felkészültséget és csapatmunkát igényel az ellátószemélyzettől, ezért a projekt részét képezi a szakemberek felkészítése a traumaérzékeny ellátásra. A teamben pszichológusok, pszichiáterek, nőgyógyászok és asszisztensek egyaránt részt vesznek. A hozzánk fordulóknak átgondolt betegutat, speciálisan képzett szakembereket és biztonságos tereket szeretnénk biztosítani. Fontos, hogy anyagi erőforrásoktól függetlenül, szociálisan rászoruló páciensek számára is elérhetőek legyenek traumaérzékeny szakembereink, ehhez támogató, állandó partnerek bevonása szükséges.
Fontos tehát:
- a szakemberek megfelelő felkészítése
- biztonságos légkör megteremtése
- páciensek pszichológiai felkészítése, pszichológiai support biztosítása
- páciensek számára esetleges pszichiátriai támogatás biztosítása
- folyamatos egyéni, pszichológus vezette terápia, időnként speciális módszerek alkalmazása: EMDR, trauma fókuszú terápia, pszichodráma
A TRAUMAÉRZÉKENY NŐGYÓGYÁSZATI ELLÁTÁSHOZ ÉS PSZICHOLÓGIAI SEGÍTSÉGNYÚJTÁSHOZ ANYAGI ERŐFORRÁSOKRA VAN SZÜKSÉGÜNK!
TÁMOGASSA PROGRAMUNKAT!
Ha az utalás kényelmesebb Önnek:
Számlaszámunk: 16200010-10068182
IBAN Számlaszámunk: HU57162000101006818200000000
Számlatulajdonos: „Orvosi Segítség, Ahol Kell˝ Alapítvány
A közlemény rovatba kérjük, írja be a program címét: Traumaérzékeny rendelő
Illetve támogatását az adjukossze.hu hivatalos adománygyűjtő oldalunkon is szeretettel fogadjuk.
Sajtómegjelenések:
[1] Statisztikai adatok szerint jelentős látencia jellemzi a nők elleni erőszakos cselekményeket: sok eset soha nem kerül a hatóságok látókörébe. „A nők 20 %-a esik nemi erőszak áldozatául élete során, és további legalább 20% azok aránya, akiket megkíséreltek megerőszakolni. Az összes nemi erőszak 70%-át ismerős, családi barát, rokon követi el. A nemi erőszakok nagy része tehát az otthon vagy barátok, ismerősök otthona biztonságosnak nevezett és hitt falai között történik. A nemi erőszakok maximum 10%-át, a gyerekek elleni szexuális abúzus maximum 1 %-át jelentik fel. Az igazságügyi statisztikák és a kutatások adatainak összevetéséből arra a becslésre juthatunk, hogy a nemi erőszak elkövetőinek legalább 99%-a Magyarországon büntetlen marad.
Minden harmadik lány első szexuális tapasztalata erőszakos vagy kierőszakolt.
A nők 20%-a szenvedett el gyerekkori szexuális abúzust.” Forrás: https://nokjoga.hu/alapinformaciok-a-nok-elleni-eroszakrol/statisztikak/